Italija

MARKĖS REGIONAS

Markes regionasMARKĖ (Marche) – Vidurio Italijos sritis Adrijos jūros pakrantėje. Vakaruose ribojasi su Toskana, Umbrija; šiaurėje – su Emilija-Romanija; pietvakariuose su Lacijum, pietuose – su Abrucu. Plotas 9 691 km2. Markės sritį sudaro penkios provincijos. Didžiąją srities dalį užima Umbrijos-Markės kalnai (2 478 m), tik pajūryje esti siaura žemumų juosta, išraizgyta upių upelių.
Tarp Apeninų kalnų ir Adrijos jūros plytintis regionas nepelnytai nesulaukia deramo turistų dėmesio – sritis pasižymi ne tik nuostabia gamta, bet ir turtinga kultūra, architektūra: Markėje yra įspūdingas 180 km Adrijos pajūrio ruožas su Konero pusiasaliu greta regiono sostinės Ankonos, du nacionaliniai parkai, trys gamtos rezervatai, tūkstančiai istorinių paminklų;
Markę įkūrė romėnai, besigindami nuo graikų atakų. Vėliau ji tapo romėnų kolonija. Viduramžiais (iki 1532 m.) tai buvo nepriklausomas miestas-komuna (Republica marinara). Tai, kad Markės regiono kultūrinį pamatą kūrė senovės romėnai, lėmė ir turtingą miesto urbanistinį vaizdą – daugybė svarbių pasaulio kultūrai ikoniškų bažnyčių, paminklų, rūmų bei pilių, meno galerijų; senove alsuojantys viduramžių ir Renesanso epochų miesteliai Markės regioną paverčia dideliu miestu-muziejumi. Kultūros mylėtojams šį regioną pravartu aplankyti – čia yra garsiojo dailininko Rafaelio ir kompozitoriaus Rosinio gimtinė.
Regione sielos ramybę galima atgauti ir daugybėje jaukių miestų-kurortų, tokių kaip Pezaras, Ankona, Urbinas. Nuo viduramžių miestelių iki gražiųjų Adrijos paplūdimių, nuo ištaigingų rūmų iki nuostabios panoramos, atsiveriančios nuo kvapo gniaužiančių viršukalnių – Markės srities regionui sunku išlikti abejingiems. Mėgstantys aktyvesnį poilsį svečiai gali pasimėgauti kalnuotu regiono reljefu ar kopdami į įspūdingas olas. Vienas įstabiausių Markės miestų Urbinas įsikūręs ant kalvos ir išliko nepakitęs nuo pat XV a. Miestas-tvirtovė Urbinas keri savo viduramžių dvasia – Gradaros pilis yra geriausiai išsilaikęs viduramžių statinys visoje Italijoje. Hercogų rūmuose įsikūrusi meno galerija, kurioje saugomi pagrindiniai viduramžių laikotarpio kūriniai.
Paragauti Markės regione taip pat rasite ką – regionas įsikūręs prie jūros, todėl čia, priešingai nei gretimame Emilijos-Romanijos regione, kur tarp patiekalų karaliauja mėsa, apstu itališkų patiekalų iš jūros gėrybių. Be abejo, Markėje, kaip ir visoje Italijoje, maistas ir visa, kas su juo susiję, turi ypatingą reikšmę kasdieniniame italų šeimų gyvenime. Kiekvienas Italijos regionas turi savo išskirtinius patiekalus ir jais didžiuojasi – dažnai italų šeimose patiekalų receptai perduodami iš kartos į kartą, todėl savo sudėtimi bei gaminimo būdu liko nepasikeitę iki mūsų dienų nuo gilios senovės. Markės regionas didžiuojasi savo Ciauscolo (minkštas tepamas saliamis), Piadina (plonas duonos paplotėlis, dažnai patiekiamas su šaltais mėsos užkandžiais), Piccione ripieno (įdaryti karveliai), Pecorino ir formaggio di fossa (garsiausi regiono sūriai); pietaujantiems pajūryje siūloma ypatinga žuvienė (Brodetto), paruošta iš 13-os skirtingų žuvų, ir kt. Nemažai vietos restoranų turistams patiekalus leidžia pasigaminti patiems. Regione gausu ir kitų gėrybių, be kurių Italija neįsivaizduojama, – įvairiausių rūšių vynas, alyvuogių aliejus, sūris ir kt.

MARKĖS MIESTAI

PEZARAS (Pesaro)
Žavus, PESARO_pagrindinėaristokratiškas Markės regiono miestas-kurortas prie Adrijos jūros su švelniu jūriniu klimatu, švariais paplūdimiais, prabangiais viešbučiais, geriausiais restoranais ir kavinėmis. Pezarą 184 m. pr Kr. įkūrė romėnai, miestas suklestėjo XIV–XVI a. kunigaikščių Malatestų, vėliau Sforcų ir Roverų (della Rovere) valdymo laikotarpiu. Nors miestas yra turtingas istorine praeitimi bei kultūriniu paveldu, tačiau tuo pačiu jis masina savo moderniais statiniais, šiuolaikiniam žmogui pritaikytomis atrakcijomis, pramogomis, poilsiu bei aktyviu miestiečių gyvenimo būdu – vietiniai gyventojai linkę daug važinėti dviračiais, bėgioti, mankštintis grupėse, aktyviai sportuoti ir pan. Kurorte vyksta daugybė kasmetinių kultūros ir sporto renginių; veikia muziejai, teatrai, naktiniai klubai. Miestas vilioja lankytojus žalumoje skęstančiomis pilimis, didingais rūmais, koncertų salėmis, įstabiu istoriniu miesto centru, retro stiliaus diskotekomis po atviru dangumi.
Miesto centre, Tautos aikštėje (Piazza del Popolo), A. Sforcos užsakymu 1461 m. pastatyti renesansiniai Dožų rūmai (Palazzo Ducale). Elegantiškus kiemelius ir rūmų sales dekoravo vietos meistrai; pačią Piazza del Popolo aikštę puošia mistinėmis jūros būtybėmis padabintas fontanas. Garsiausios rūmų patalpos – D. Sforcos žmonos salė (Saletta da Bagno) ir Lukrecijos Bordžijos (Lucrezia Borgia) vonios kambarys. Municipaliniame muziejuje, Moka rūmuose, (Musei Civici di Palazzo Mosca) eksponuojama XIV–XVIII a. Venecijos, Emilijos, Markės sričių dailininkų kūryba ir šių Renesanso centrų keramika (maiolica). Vienas žymiausių eksponuojamų tapybos darbų – Džiovanio Belinio (Giovanni Bellini apie 1430-40–1516 m.) altoriaus centrinis paveikslas „Marijos karūnavimas“.
1792 m. Pezare gimė kompozitorius Džoakinas Rosinis (Gioacchino Rossini). Kompozitoriaus garbei jo vardu pavadinta viena pagrindinių miesto gatvių, kurioje esti ir kompozitoriaus memorialinis muziejus bei jo vardo operos teatras – nuo 1980 m. kasmet rugpjūčio mėnesį operos teatre vyksta grandiozinis Rosinio operos festivalis.
Pagrindinis šiuolaikinio Pesaro simbolis – bronzinė skulptūra „Sfera“ (1998 m., skulptorius Arnaldo Pomodoro), kuri puikuojasi Liberta aikštėje (Piazzale della Liberta).
Dar vienas miesto simbolių – Rocca Costanza pilis. XV a. pabaigoje pastatyta tvirtovė buvo svarbiausias miesto įtvirtinimas. Reikia paminėti, kad pripildyti griovį aplink Rocca Costanza Adrijos jūros vandeniu buvo paties Leonardo Da Vinčio, ėjusio karo inžinieriaus pareigas tvirtovės statybų metu, sumanymas. XVII a. ji buvo restauruota, o XIX a. pab.–XX a. pab. – paversta kalėjimu. Dabar Rocca Costanza tvirtovės teritorijoje vyksta įvairūs vasaros kultūriniai renginiai.

ANKONA (Ancona)
Markėsitalija_markes-sostine-ankona_3 regiono sostinė ir provincijos centras įsikūrusi prie Adrijos jūros. Tai didžiausias Italijos rytų pakrantės uostas. Miestą įkūrė graikai maždaug 387 m. pr. Kr. Miestas padalintas į dvi dalis – istorinė Monte Guasco bei moderniąją pakrantės dalį; dėl šios priežasties laikytina, jog  Ankona – gana modernus miestas, tačiau čia yra išlikusių ir nepakartojamų Antikos laikų pėdsakų. Žinomiausas miesto objektas – Trajano triumfo arka (Arca di Traiano), II a. pastatyta ir dekoruota architekto A. Damaskiečio (di Damasco). Tai marmurinė 18 metrų aukščio arka, skirta Romos imperatoriui Trajanui. Markas Ulpijus Nerva Trajanas – antrasis iš vadinamųjų Romos „penkių gerų imperatorių“. Jam valdant Romos teritorija buvo didžiausia per visą jos gyvavimo laiką, todėl, siekiant pagerbti tokią šlovę Romai pelniusį imperatorių, per likusį Romos ir Bizantijos imperijų laikotarpį kiekvienas naujas imperatorius būdavo pagerbiamas malda Felicior Augusto, melior Traiano, reiškiančia „Tegul jis būna laimingesnis už Augustą ir geresnis už Trajaną“. Kitas svarbus Ankonos lankytinas objektas – Šv. Čiriako katedra (San Ciriaco).  Romaninė-bizantinė katedra (XI–XIII a.) iškilo ten, kur III a. pr. Kr. būta Afroditės šventyklos. Katedra, pastatyta Guasko (Guasco) kalvoje, pavadinta miesto globėjo vardu. Į bažnyčią veda platūs laiptai su giliu XIII a. portalu, kurio kolonos remiasi į granitines liūtų skulptūras; bažnyčia turi kerinčią fasadinę arką – tai turtinga istorija ir architektūra garsėjantis piligrimystės centras. Pastatas yra romaninio, bizantinio ir gotikinio stiliaus architektūros elementų pavyzdys. Nuo Guasko kalvos viršūnėje įkurto parko atsiveria kvapą gniaužiantis vaizdas į Adrijos jūrą bei turtingą Ankonos miesto panoramą.
Kultūros paveldo išsiilgusiems neaplankyti šio miesto būtų nuodėmė. Miesto senamiestyje atsiskleidžia nuostabūs istorijos sluoksniai su puikiais archeologijos muziejais, Renesanso epochos rūmais, o mažose senovinėse gatvelėse įsikūrusios jaukios kavinukės, restoranai bei ledainės kvies užsukti ir pasimėgauti itališka dvasia.

URBINAS (Urbino)
nors Urbino foto1ir nedidelis miestelis, tačiau išskirtinio grožio: tai miestas-tvirtovė, išsaugojęs nepakartojamą viduramžiško miesto dvasią bei pasižymintis ikoniškiausiais Renesanso kultūros bei architektūros pavyzdžiais; pasauliui žinomas kaip garsiojo Rafaelio de Sančio gimtinė. Įkurtas romėnų, suklestėjo XIV a. pab.–XVI a., valdant Montefeltro kunigaikščiams. Žymiausias jų – Federikas II da Montefeltro (Federico II da Montefeltro), kondotjeras, humanizmo idėjų skelbėjas. Jis buvo filosofas, astronomas, matematikas, lotynų bei graikų kalbų žinovas; Federikui II da Montefeltro perėmus miesto valdymą, Urbino miestas tapo reikšmingiausiu kultūros centru. Kadangi kunigaikštis gerai išmanė dailę, savo rūmų puošybą patikėdavo tik garsiausiems Italijos menininkams. Federiko II Montefeltro rūmai XV a. vid. buvo vieni patraukliausių Italijoje. Šie hercogų rūmai (Palazzo Ducale), įsikūrę ant kalvos, tapo miesto meno ir istorijos simboliu. Įspūdingo fasado renesansinius rūmus 1470 m. pastatė archit. L. Laurana (Laurana). Abipus fasado kyla apvalūs bokštai (facciata dei torricini), išsiskiriantys iš viso miesto panoramos. Šis kelių aukštų sudėtingas architektūros ansamblis, kurį, be rūmų, sudaro aikštė ir įmantrūs kiemeliai su lodžomis, dar vadinamas rūmais-miestu („Citta in forma di palazzo“). Dabar rūmuose įsikūrė Markės nacionalinė galerija, kur eksponuojami XV–XVI a. Italijos dailininkų darbai. Tai vienas reikšmingiausių Italijos Renesanso meno muziejų. Vertas dėmesio Federiko II kabinetas (Studiolo del Duca), dekoruotas intarsija, kurią sudaro peizažai, potretai, natiurmortai bei alegorinės figūros. Mieste yra memorialinis Rafaelio muziejus (Casa di Raffaello), įkurtas jo tėvo Dž. Sančo rūmuose, kur gimė, augo ir pradėjo dailės studijas garsusis Rafaelis de Santis.
Tiems, kas domisi senovės architektūra bei daile, būtina aplankyti šį miestą. Urbino centre daug svarbių architektūros paminklų – ne veltui istorinis Urbino centras įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

GRADARA (Gradara)
tai italija-gradara-foto_5nedidelis Pezaro bei Urbino provincijai priklausantis viduramžių miestelis, paliekantis neišdildomą įspūdį. Labiausiai lankomas paminklas šiame regione ir miesto simboliu laikoma XII amžiuje pastatyta Gradaros pilis-tvirtovė (Castello di Gradara), apjuosta dviejomis gynybinėmis sienomis. Įsikūrusi 142 metrai virš jūros lygio, pilis yra puikus viduramžių architektūros pavyzdys – pilies ir tvirtovės ansamblis yra geriausiai išsaugota viduramžių struktūra Italijoje. Legenda byloja, kad šioje pilyje vyko tragiška Paolo ir Frančeskos meilės istorija, aprašyta Dantes Alighierio kūrinyje „Dieviškoji komedija“. Nuo kalno atsiveria nuostabūs panoraminiai vaizdai į alyvuogių ir vynuogių laukus, Adrijos jūrą ir netgi Karpenijos kalną. Čia kiekvienas pajus melancholišką viduramžių dvasią. Miestelyje galima paragauti nuostabaus maisto bei pasimėgauti taure vyno, kadangi pagrindinis vietinių gyventojų užsiėmimas ir pomėgis – vyndarystė.

FANAS (Fano)
Tai italija-fanas_foto_6kitas svarbus Pezaro ir Urbino provincijoje įsikūręs miestas. Tai žymus pajūrio kurortas bei viena pagrindinių žvejybos vietų Adrijos jūroje. Romėnų laikais miestas garsėjo savo Fortūnos šventykla – iš čia ir kildinamas jo pavadinimas. Faną lanko poilsiautojai, mėgstantys ramų, kultūringą poilsį: čia vyksta klasikinės muzikos koncertai, veikia muziejai, esti nemažai senovę menančių architektūros paminklų ir, žinoma, geras maistas. Į miestą patenkama pro Romos imperijos laikais Augusto pastatytą arką (Arco di Augusto). Žavus miesto senamiestis turtingas unikalia architektūra, reprezentuojančia įvairias epochas. Norintiems pasijusti tarsi laiko nepaliestuose viduramžiuose, patartina aplankyti XII a. pastatytą Katedrą (Cattedrale di Santa Maria Assunta). Nors 1111-aisiais metais Katedroje vyko gaisras ir didžioji pastato dalis buvo sugadinta, tačiau 1920 m. išorinė dalis buvo restauruota ir yra labai panaši į originalą. XIII a. pastatytas romaninio-gotikinio stiliaus Palazzo del Podesta dabar yra muziejus su neoklasicistiniu interjeru viduje. Muziejuje laikomi archeologiniai radiniai, monetos, medaliai; meno galerijoje saugomi vienų žymiausių Baroko laikų tapytojų, italų, Guido Reni ir Domenichino darbai. Miesto svečiai gali pasigrožėti ir Renesanso epochos tapytojo Perudžino (Pietro Perugino) darbais Santa Maria Nuova bažnyčioje, užsukti į San Paterniano (XVI a.) bažnyčią, su Renesanso laikus menančiu vienuolynu.
Miestas garsus ir dėl savo kasmetinio karnavalo – tai seniausias karnavalas Italijoje, vykstantis nuo 1347 m. Karnavalo metu vyksta įspūdingi paradai.

Dalyvavimo sąlygos

Programa Christmas Wave 2017. Viena nakvynė “
66,00 EUR asmeniui 1-viečiame kambaryje;
52,00 EUR  asmeniui 2-viečiame arba 3-viečiame kambaryje;

Į kainą įskaičiuota:
1 nakvynė 3* viešbutyje;
1 pusryčiai, 1 pietūs, 1 vakarienė;
festivalio-konkurso dokumentų sutvarkymas, lietuvių grupės koordinatoriaus paslaugos;

Programa Christmas Wave 2017. Dvi nakvynės“
112,00 EUR asmeniui 1-viečiame kambaryje;
79,00 EUR   asmeniui 2-viečiame arba 3-viečiame kambaryje;

Į kainą įskaičiuota:
2 nakvynės 3* viešbutyje;
2 pusryčiai, 1 pietūs, 2 vakarienės;
festivalio-konkurso dokumentų sutvarkymas, lietuvių grupės koordinatoriaus paslaugos;

Papildomos išlaidos asmeniui:
kelionė į Jūrmalą ir atgal;
medicininių išlaidų draudimas užsienyje;
ekskursija Rygoje ir kitos pasirinktos pramogos;
festivalio dalyviams Dalyvio mokestis* (skaityti Pastabas žemiau);
asmeninės išlaidos.

Paraiškos
Dalyvio paraišką
pateikti el.paštu info@culturaltours.lt  iki 2015 m. lapkričio 6 d.;
pateikusiam DALYVIO PARAIŠKĄ kolektyvui/solistui išsiunčiamas KVIETIMAS DALYVAUTI FESTIVALYJE
Konkursinę paraišką pateikti  iki 2015 m. lapkričio 19 d. el.paštu info@culturaltours.lt;